Festival Results 2014

Congratulations to all the performers in the festival, and especially to the following 2014 award recipients…

Rose Bowl [trophy & $500 Scholarship]
Darian Yurkoski

Multi Talent [trophy & $300 Scholarship]
Colden Palo

CAPTA Piano Scholarship for Summer Study [$200]
Sarah Lobreau

Betty Gaede Memorial Piano Prize [$35]
Katalin Hemperger

Scholarships for Solo Performance [$150]
Chloe Axten (Sr. Keyboard), Cali Pacholek (Chamberlain Jr. Keyboard), Jocelyn Olsen (Dance), Chantel Schultz (Voice), Kendra Bell (Musical Theatre), Juanita Hohm (Instrumental), Beyata Hackborn (Speech Arts), Kailey Lobreau (Strings)

Prizes for Solo Performance [$75]:
Audrey Axten (Sr. Keyboard), Anya Durand (Jr. Keyboard), Kristen Pearson (Dance), McKenna Rybalka (Voice), James Rostad (Musical Theatre), Davis Dewalt (Instrumental), Sarah Haugen (Speech Arts), Shane Loranger (Strings)

Trophies
Ecole Sifton Grade 5 Band (B. Bailey, Conductor) – Elementary School Band
Charlie Killam Gr. 9 Band (B. Bailey, Conductor) – Junior High School Band
C.C.H.S. Concert Band (T. Spila, Conductor) – Senior High School Band
Charlie Killam Stage Band (B. Bailey, Conductor) – Stage Band
About Time Productions Singers – Musical Theatre Large Group

Blessed Sacrament Elementary Choir (L. Seib, Conductor) – Choral Group, Grades K-3

Chorazz! Chamber Choir (T. Spila, Conductor) – Choral Group, Grades 10-12

Camrose Camerata (J-A. Murphy, Conductor) – Community Choir
Camrose & District Community Band (T. Spila, Conductor) – Community Music
The Great Gatsby (Ballet Camrose) – Dance Large Group
Danika Osterwalder and Hope Zimmerman – Instrumental Ensemble, Grades 4-6
Grace Metcalfe, Julie Tabler, Jasper Margel and Cheyanna Innocent – Instrumental Ensemble, Grades 7-9
Talia Dewalt, Juanita Hohm and Danielle McAfee – Instrumental Ensemble, Grades 10-12

Medallions

Dance – Charlotte Thiessen, Chelsey Chartrand, Marta Hutchinson, Clarissa Gendreau, Kaitlyn Levitt, Cassandra Olsen, Julie Powell
Piano – Alexandra Kielmann, Thomas Smith, [Thomas Ashton and Chad Nichol (Tie)], Hannah Nichol, [Desirae Link, James Rostad, Jana Schroeder and Ashley White (Tie)], Emma Hutchinson, Hannah Anderson
Voice – [Felicity Fenrich and Wlsley Joyce (Tie)], Keysha Swanson, James Rostad, Darian Yurkoski, Kayla Keech, Tamara MacInnis,

Musical Theatre – Linnea Loranger, [Felicity Fenrich and Wesley Joyce (Tie)], Hannah Nichol, Kaitlyn Broen, [Luke Rostad and Gracie Yelland (Tie)], Kayla Keech, Tamara MacInnis, Nalyn Tindall

Solo Speech, 6 years and under – Sophia Haugen
Solo Speech, 14 years and under – Charles McDonald

Instrumental, 10 years and under – (Tied) Emily Francis and Sam Young
Instrumental, 12 years and under – Kassia Hohm
Instrumental, 14 years and under – Hannah Gau
Instrumental, 16 years and under – Danielle McAfee
Instrumental, 18 years and under– Rachel Wills

Provincial Recommendations
Keysha Swanson – 12 and Under Vocal Solo Girls
Colden Palo – Vocal Solo Senior
Kendra Bell – 16 and Under Musical Theatre Ballad (Female) (alternate:  Beyata Hackborn)
Darian Yurkoski – 16 and Under Musical Theatre Up-Tempo (alternate: Beyata Hackborn)
Audrey Axten – Piano Solo Grades 9 & 10

Chloe Axten – Piano Solo 12 years and Under

Beyata Hackborn — 16 and Under Speech Solo

Camrose and Area Sr Children’s Choir (Joy-Anne Murphy, Conductor)

Chorazz! Chamber Choir (T. Spila, Conductor) – Sr. High School Choir

Camrose Camerata (J-A. Murphy, Conductor) – Provincial National Class of Choir (19 and over)

Recommendations for “Jazz at the Lake”  CCHS Jazz Combo, Jenna Worton and Emma Hutchinson

Provincial Winners

Darian Yurkoski – tied for 2nd place 16 and under Music Theatre Up-Tempo
Camrose and Area Sr. Children’s Choir (Joy-Anne Murphy, Conductor) 2nd place